Достапни линкови

logo-print

Обама на состанок со сојузот против милитантите на ИД


Американскиот претседател Барак Обама на состанокот со воени претставници на околу 20 земји изјави дека бил длабоко загрижен за опсадата на сирискиот град Кобани од страна на милитантите на Исламската држава. Тој додаде дека Соединетите држави ќе ги продолжат воздушните напади во тој регион. Обама исто така изразил загриженост и за напредувањето на милитантите во ирачката област Анбар. Наведувајќи дека во коалицијата се вклучени околу 60 земји, Обама изјави дека станува збор за долготрајна кампања која ќе трае се додека не бидат победени милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG