Достапни линкови

logo-print

Ситуацијата во Кобани драматична


Американската армија соопшти дека меѓународната коалиција денеска извршила 21 воздушен напад вр позициите на исламистичките милитанти околу сиријскиот град Кобани. Според американската команда, со овие напади било запрено напредувањето на исламистите кон Кобани, но оти ситуацијата и натаму е сериозна.

Бранителите на Кобани, сиријските курди сеуште не ја добиле ветената помош во оружје и муниција, бидејки, како што тврдат, Турција и натаму одбива да отвори транзитен коридор.

XS
SM
MD
LG