Достапни линкови

logo-print

Сириските Курди не добиле помош од ирачките


Владата во курдскиот регион во Ирак соопшти дека им обезбедиле поддршка на сириските курди кои се борат против милитантите на Исламската држава. Но сириските Курди кои го бранат Кобани велат дека се уште не добиле помош во оружје и муниција. Портпаролот на сириските Курди вели дека пратката е „симболична“ и заглавила во провинцијата Ал Џезира во североисточна Сирија. Во пратката има муниција за лесно оружје и гранати.

Тој рече дека Турција нема да отвори транзитен коридор за испораки во Кобани. Во меѓувреме францускиот претседател Франсоа Оланд ги повика сите земји да се вклучат во вооружување на оние кои се борат против милитантите на ИД.

XS
SM
MD
LG