Достапни линкови

logo-print

Казахстан го потпиша договорот за Евроазиска економска унија


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев го потпиша законот за ратификација на договорот за создавање на Евроазиска економска унија, соопштија денеска од неговиот кабинет. Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко го потпиша законот минатата недела, а рускиот претседател Владимир Путин тоа го направи на 3 октомври. Според договорот, Унијата ќе започне да функционира на 1 јануари 2015 година.
Новата унија се базира на веќе постоечката Царинска унија меѓу Русија, Белорусија и Казахстан.

Москва, која се соочува со западни санкции поради кризата во Украина, им врши притисок на поранешните советски републики да се приклучат на Унијата. И ерменскиот претседател потпиша договор дека ќе се приклучи кон економската унија, а претседателот на Киргистан се надева дека тие ќе се приклучат до крајот на годината.

XS
SM
MD
LG