Достапни линкови

logo-print

Еврозоната бара решение за помошта за Грција


Еврозоната ќе бара начин како да продолжи со планот за помош на Грција чиј рок за европско финансирање изминува до крајот на годината. Министрите за финансии на 18-те држави од еврозоната синоќа се собраа во Луксембург на средба на која ќе се бара решение. Кон нив денеска ќе се приклучат и министрите за финансии од останатите членки на ЕУ.

„Постои силен консензус да се работи за сите за излез од планот за помош, изјави Јерун Дејселблум, шеф на Еврогрупата.

Еврозоната треба да додели уште 1,8 милијарди евра на Атина пред да измине рокот за планот. ММФ има финансиски ангажирања во Грција до 2016 година. Атина сака тој рок да се намали.

По шест години рецесија во Грција, не се исклучува Атина да побара превентивна кредитна линија од Европејците.

XS
SM
MD
LG