Достапни линкови

logo-print

Британскиот парламент за признавање на Палестина


Британските пратеници со големо мнозинство гласаа за признавање на Палестина како држава. Станува збор за симболичен и необрзувачки потег кој, според оценките, нема да донесе промени во политиката на владата. Во документот се прецизира дека се признава државата Палестина заедно со Израел што ќе придонесе преку преговори да се дојде до решение за две држави. Генералното собрание на Обединетите нации пред две години изгласа дефакто признавање на Палестина како држава.

XS
SM
MD
LG