Достапни линкови

logo-print

Одложен процесот против новинарката на РСЕ Исмаилова


Кадиџа Исмаилова

Кадиџа Исмаилова

Судскиот процес против новинарката на азербејџанскиот сервис на РСЕ Кадиџа Исмаилова за клевета е одложен за 17 Октомври. Таа е позната по нејзините истражувачки текстови за бизнис интересите на семејството на претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев.

Таа е обвинета дека постирала наводен документ на социјалните медиуми дека азербејџанските тајни служби користеле незаконски снимено секс видео за да уценуваат опозициски активист. Исмаилова гледа на случајот како на дел од поширока акција против граѓанското општество од страна на азербејџански влада.

На 11 октомври, Азербејџанските власти не дозволија Исмаилова да допатува патуваат во Прага, каде што требаше да присуствува на меѓународна конференција.

XS
SM
MD
LG