Достапни линкови

logo-print

Ево Моралес реизбран за претседател на Боливија


Претседателот на Боливија Ево Моралес

Претседателот на Боливија Ево Моралес

Претседателот на Боливија Ево Моралес победи уште во првиот круг од претседатлските избори со големо мнозинство гласови. Според првичните резултати, тој добил над 60 насто од гласовите и води пред неговиот ривал Самуел Дорија Медина. Ова ќе биде трет петгодишен мандат за Моралес, додека неговата партија Социјалистичко движење, според резултатите добила 111 од 130 места во Долниот и 25 од 36 места во Горниот дом на парламентот. Моралес е првиот индијанец кој стана шеф на државата. Протвниците му забележуваат дека недоволно направил за справување со корупцијата и криминалот во земјата.

XS
SM
MD
LG