Достапни линкови

logo-print

На изборите во БиХ водат националистите


Прелиминираните резултати од вчерашните избори во Босна и Херцеговина покажуваат дека за трипартитното претседателство водат националистите. Централната изборна комисија во текот на изминатата ноќ соопшти дека Бакир Изетбеговиќ, Драган Човиќ и Жељка Цвијановиќ како претставници на бошњаците, хрватите и србите водат во трката за трипартитното претседателство. Изетбеговиќ за време на кампањата инсистираше на силна обединета држава, Човиќ за создавање хрватски ентитет во Босна, додека Цвијановиќ за расформирање на Босна како држава.

XS
SM
MD
LG