Достапни линкови

logo-print

Бомбашки напад врз конвој на НАТО во Кабул


Авганистанските власти соопштија дека во Кабул денеска бил извршен самоубиствен напад со автомобил бомба врз конвој на НАТО мисијата. Притоа, како што се наведува, немало жртви меѓу странските војници, но оти биле ранети цивили. Новинските агенции наведуваат дека во тој дел на Кабул имало американска воена база, како и канцелариите на авганистанската изборна комисија, но и сместувачки капацитети за вработени во Обединетите нации и за други странски работници. Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот.

XS
SM
MD
LG