Достапни линкови

logo-print

Тестови дали британецот во Скопје починал од ебола


Тестовите што ќе бидат извршени во Германија ќе покажат дали британецот кој вчера бил примен во Клинката за инфективни болести во Скопје со симптоми на ебола и починал од ова заболување. Засега, според доктор Јованка Костовска, не може да се потврди дали станува збор за ебола или за друга болест. Британецот влегол во Македонија на 2 октомври, а како што изјавил неговиот колега, тој не престојувал во земја која е ризично подрачје за ебола. Во болницата веднаш се преземени безбедносни процедури, а персоналот што имал контакт со починатиот е ставен во карантин. Во карантин се и вработените и лицата во хотелот каде што престојувал британскиот државјанин.

XS
SM
MD
LG