Достапни линкови

logo-print

Суспендирани приведените судии


Судскиот Совет на денешната седница донесе одлука за суспендирање на судиите кои беа приведени во вчерашната полициска акција „Jустиција“, до завршување на правосилноста на постапката. Претседателката на Судскиот совет Александра Зафировска рече дека е донесена одлука за времено оддалечување на деветмината судии од вршењето на судска функција. Во рамки на акцијата „Јустиција“ се поднесени кривични пријави против 14 судии од Одделението за прекршоци во Основен суд Скопје 1 и против 11 судски службеници од истиот Суд осомничени за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Со неизвршување на својата службената должност, судиите и службениците на Буџетот му нанеле штета од над 1,3 милиони евра.

XS
SM
MD
LG