Достапни линкови

logo-print

Нови мерки на американските аеродроми поради еболата


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека новите мерки за преглед на меѓународните аеродроми во Соединетите држави треба да бидат уште едно ниво на заштита од еболата. Обама додаде дека овие мерки подразбираат дополнителни прашања за патниците кои стигнуваат од земјите кои се најпогодени од епидемијата: Либерија, Сиера Леоне и Гвинеја. Според Обама, случајот со еболата во земјата, односно пациентот кој вчера почина во Далас, покажува оти нема многу место за грешки, но оти шансите за појава на епидемија од ова заболување во Соединетите држави остануваат исклучително мали.

XS
SM
MD
LG