Достапни линкови

logo-print

Караџиќ очекува да биде ослободен


Радован Караџиќ

Радован Караџиќ

Поранешниот лидер на босанските срби Радован Караџиќ изјави дека очекува да биде ослободен за сите воени злосторства за кои му се суди на Хашкиот трибунал. „Мојата совест е чиста. Војната не се случи по моја желба“, изјави Караџиќ на крајот од петгодишниот процес во Хаг. Пресудата се очекува за неколку месеци. Обвинителството бара доживотен затвор наведувајќи дека Караџиќ ја оркестрирал кампањата против несрпското население за време на војната во Босна. Притоа загинаа над 100 илјади луѓе додека над 2 милиона беа расселени.

XS
SM
MD
LG