Достапни линкови

logo-print

Тројца Јапонци добитници на Нобеловата награда за физика


Нобеловиот комитет за физика денеска соопшти дека Нобеловата награда за физика оваа година им се доделува на тројца научници кои потекнуваат од Јапонија. Добитници се физичарите Исаму Акасаки, Хироши Амано и Шуџи Накамура. Наградата им се доделува за нивната работа во развивањето на диоди кои зрачат сина светлина - или LED диоди. Наградата изнесува 1, 1 милион долари. Нобеловиот комитет денеска соопшти дека работата на наградените научници помогнала да се направат извори на високо енергетска ефикасна бела светлина, која им е на располаѓање меѓу другото и на „паметните телефони“.

Диодите кои емитуваат црвена и зелена светлина се достапни со децении, но има револуција во развојот на сини LED диоди, велат од Комитетот.

XS
SM
MD
LG