Достапни линкови

logo-print

Паѓа профитот на Самсунг Електроникс


Жестоката конкуренција во секторот „паметни телефони“ се одрази на профитот на Самсунг Електроникс. Гигантот од Јужна Кореја предвидува дека профитот во третиот квартал ќе биде 60 проценти од она што било во истиот период минатата година, односно околу 3,8 милијарди долари.
Самсунг вели дека падот се должи на слабости во нивната информатичка технологија и бизнисот со мобилни во време на интензивна конкуренција.

XS
SM
MD
LG