Достапни линкови

logo-print

Русија со сателити ќе го следи Арктикот


Русија планира да распореди сателити за следење на Арктикот, откако претседател Владимир Путин го определи регионот за приоритетен, поради својата стратешка локација и природните ресурси. Федералната вселенска агенција, Роскосмос, денеска соопшти дека два сателити ќе го мониторираат времето и животната средина во регионот.

На тој регион, Русија гледа како извор на нафта и гас, но западните санкции против компаниите, како што е и државниот гигант Роснефт ги попречува плановите за експлоатација на нафта.

XS
SM
MD
LG