Достапни линкови

logo-print

Две жени во вториот круг на претседателските избори во Бразил


Дилма Русеф

Дилма Русеф

Бразилската изборна комисија соопшти дека во вториот круг од претседателски избори ќе се тркаат сегашната претседателка Дилма Русеф и нејзнината центристичка ривалка Аесио Невес. Според резулатите од првиот круг Русеф добила 41, а Невес 34 насто од гласовите. Невес е поранешен државен гуверенер од Социјалдемократската партија која ја постави основата за бразилскиот економски бум во минатата деценија. Кандидатот на социјалистичката опозиција Марина Силва, и покрај тоа што водеше на предизборните анкети, се пласира на третото место. Вториот изборен круг ќе се одржи на 26 октомври.

XS
SM
MD
LG