Достапни линкови

logo-print

Продолжува битката за градот Кобани


Курдски борци поддржани од воздушни напади на меѓународната алијанса предводена од Соединетите држави ги продолжуваат борбите со милитантите на Исламската држава за одбрана на Кобани клучниот град на сириската граница. Според некои наводи, милитантите успеале да освојат дел од стратегискиот рид над Кобани, но нивното напредување било забавено по воздушните напади на сојузниците. Се наведува дека исламистите се наоѓале на само еден километар од градот и оти воздушните напади не биле доволни за да го спречат нивното напредување.

XS
SM
MD
LG