Достапни линкови

logo-print

Стивнуваат продемократските протести во Хонг Конг


Продемократските демонстранти во Хонг Конг соопштија дека ќе отстранат некои барикади откако полицијата предупреди дека ќе се преземат сите неопходни мерки за да се расчистат нередите по улиците на почетокот на работната недела. Демонстрантите ова го соопштија денеска, на осмиот ден од почнувањето на протестите од страна на десетици илјади луѓе кои го прекинаа нормалното функционирање на градот. Полицијата вооружена со солзавец и палки се судрија со продемократските демонстранти во текот на ноќта, како и со активисти кои тврдат дека агитатори од криминалните банди во градот се платени да ги нападнат мирните демонстранти. Демонстрациите траат цела недела, а со нив се бара право за номинација на кандидати за шеф на Хонг Конг на изборите во 2017 година. Кина инсистира само однапред одобрените кандидати да бидат во можност да се борат за таа позиција .

XS
SM
MD
LG