Достапни линкови

logo-print

Ердоган бара извинување од Бајден


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара извинување од американскиот заменик претседател Џо Бајден за тврдењето дека тој лично му признал дека Турција им дозволила на странски борци да влезат во Сирија, пренесоа американските медиуми.Бајден во четвртокот, во говор пред студентите на универзитетот Харвард, изјави дека Ердоган му кажал: „Вие сте во право. Ние пуштивме премногу луѓе. Сега тие се обидуваат да ги затворат своите граници“.

Ердоган категорично демантираше дека некогаш го кажал тоа и изјави дека за него Бајден ќе биде историја доколку навистина користел такви изрази.

XS
SM
MD
LG