Достапни линкови

logo-print

Путин го ратификуваше Договорот за Евроазискa економскa унија


Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот за ратификување на Договорот за создавање на Евроазискa економски унија, во која влегуваат Русија, Белорусија и Казахстан.

Според договорот, Унијата треба да почне да функционира на 1 јануари 2015 година, со што ќе се интензивира економската соработка помеѓу трите земји.


Претседателите на трите земји на 10 октомври во Минск имаат закажано средба на која треба да си ги разменат ратфикуваните документи. Се очекува Ерменија, исто така, да се приклучи на Унијата во блиска иднина.

XS
SM
MD
LG