Достапни линкови

logo-print

Хуманитарец на Црвениот крст загинал во Доњецк


Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека еден работник на Црвениот крст загинал во Доњецк од истрели кои дошле од територија контролирана од страна на украинските владини сили.

Руските власти сметаат дека смртта на хуманитарниот работник е „убиство“ и повикаа одговорните да бидат казнети.

Министерството, исто така, ги повика сите страни да го набљудуваат прекинот на огнот што беше договорен на 5 септември

Киев и сепаратистичките милитанти во Доњецк се обвинуваат меѓусебно за смртта на хуманитарниот работник.

Од Делегацијата на Европската Унија во Москва, изразија загриженост за поткопувањето на прекинот на огнот и повикаа на набљудувачите на ОБСЕ и на Црвениот крст да им биде дозволено да работат слободно.

XS
SM
MD
LG