Достапни линкови

logo-print

Новинарите против Рохани


Група ирански новинари отворено го критикуваа претседателот Хасан Рохани поради неговото тврдење дека во Иран не се затвораат новинари во затвор. Рохани ја даде таа забелешка во интервју за Cи –Ен -Ен на 26 септември.

Тој изјави дека не верува дека некого би притоворе или би го ставиле во затвор затоа што е новинар. Група новинари во отворено писмо испратено денеска велат дека претседателот ја изопачува и ја негира реалноста. Писмото го потпишале 135 новинари и активисти.
Во јуни, организацијата Репортери без граници соопшти дека тие знаат за 58 новинари кои се затворени во Иран.

XS
SM
MD
LG