Достапни линкови

logo-print

Стејт департментот побарал од Грција да апси џихадисти


Портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки ги потврди новинарските извештаи дека Вашингтон побарал од грчката Влада да апсат борци џихадисти кои од Албанија и Босна и Херцеговина, преку Грција, патуваат кон Сирија и Ирак.

Американските власти се загрижени дека Грција може да стане главен канал за префрлување на борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД) од западните земји.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, грчката разузнавачка служба, наводно, ги засилила напорите за лоцирање и следење на осомничени милитанти кои пристигнуваат во земјата. Се смета дека западните поддржувачи на ИД можеби патуваат низ Грција во обид да стигнат на Блискиот Исток.

XS
SM
MD
LG