Достапни линкови

logo-print

Грција се подготвува за бегалците од Сирија


Сириски бегалци во Турција.

Сириски бегалци во Турција.

Грција ги зајакнува безбедносните мерки на границата поради опасност од зголемување на бројот на бегалци поради настаните во Сирија.

Грчкиот министер за трговска флота Милтиадис Варвициотис пред Парламентот изјави дека бројот на илегалните имигранти, кои се обидуваат по морски пат да влезат на територијата на Грција, ќе се искачи над 30.000. Тој посочи дека таа бројка ќе биде значително поголема во споредба со претходните две години.

XS
SM
MD
LG