Достапни линкови

logo-print

Гани нареди нова истрага за Кабулска банка


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани нареди нова истрага за случајот на измама тежок 850 милиони долари што речиси доведе до падот на најголемата комерцијална банка во земјата, Кабулска банка, во 2010 година.

Гани, еден ден откако е инагуриран за претседател на земјата, нареди Врховниот суд на Авганистан повторно да го отвори случајот со Кабулската банка, ветуваји дека борбата против корупцијата ќе биде направена на темелен и систематски начин.

Судовите во Авганистан беа критикувани зошто донеле мали казни за луѓето осудени во случајот. Кабулска банка опфаќа околу една третина од банкарскиот систем во земјата, а преку банката плата добиваат голем дел од владините службеници, меѓу кои Армијата и безбедносните сили. Банката беше преименувана во Нова Кабулска банка откако доби владината финансиска помош.

XS
SM
MD
LG