Достапни линкови

logo-print

Караџиќ со завршен збор на неговото судење


Радован Караџиќ

Радован Караџиќ

Поранешниот лидер на босанските срби Радован Караџиќ денеска се очекува да има завршен збор во процесот на кој му се суди за геноцид за време на војната во Босна и Херцеговина. Караџиќ кој сам се брани пред Хашкиот трибунал се соочува со единаесет обвинувања, вклучувајќи го и масакрот во Сребреница кога во јули 1995 година беа убиени над 7 илјади муслимански мажи и момчиња. Пред два дена обвинителството го заврши случајот против Караџиќ, наведувајќи дека тој бил водечка сила во кампањата на геноцид на несрпското население во Босна. Обвинителството побара максимална казна, односно доживотен затвор за Караџиќ.

XS
SM
MD
LG