Достапни линкови

logo-print

ЕУ повикува да се почитува прекинот на огнот во источна Украина


Европската унија повикува на подобра имплементација на договорот за прекин на огнот во источна Украина постигнат меѓу Киев и про-руските сепаратисти.

Амбасадорите на ЕУ се состанаа во Брисел денеска за да ја проценат ситуацијата во источниот дел на Украина.

Киев и бунтовниците на 5 септември постигнаа договор за прекин на огнот. Но во соопштението на ЕУ се вели дека „истиот протокол ќе треба да се спроведува соодветно“.

Во соопштението се вели дека ЕУ ќе ги олесни или укине санкциите кон Русија кога ситуацијата на теренот, така ќе наложи.


XS
SM
MD
LG