Достапни линкови

logo-print

Уапсени продавачи на слики земени од резиденцијата на Јанукович


Белорускиот Комитет за државна безбедност уапси неколку луѓе кои се обиделе да продадат слики за кои велеле дека се на познати уметници, а кои биле земени од резиденцијата на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович.

Во соопштението на Комитетот се вели дека осомничените се обиделе да продадат уметничките дела за кои тврделе дека се насликани од Клод Моне, Винсент ван Гог, Едвард Мунк, Василиј Кандински. Осомничените кои се државјани на Белорусија, барале 2, 5 милиони долари за сите слики. Експертите треба да утврдат дали сликите се оригинали.

XS
SM
MD
LG