Достапни линкови

logo-print

Меѓународната коалиција со напади на нафтени полиња во Сирија


Воените авиони на меѓународната коалиција предводена од САД извршиле напади врз нафтени полиња во Сирија кои биле окупирани од млитантите на Исламската држава. Три нафтени рафинерии биле уништени во близина на градот Тал Абиад, кој се наоѓа наспроти границата со турскиот град Акачкале. Претходно беше нападнат и курдскиот град Аин ал Араб, кој исто така се наоѓа во близина на турската граница.

XS
SM
MD
LG