Достапни линкови

logo-print

Солзавец против демонстрантите во Хонг Конг


Протестите во Хонг Конг

Протестите во Хонг Конг

Полицијата во Хонг Конг употребила солзавец со цел да ги расчисти улицати која била блокирана од илјадници продемократски демонстранти во кинескиот владин регион. Претходно градоначалникот на Хонг Конг, Леунг Чун јинг ги повика граѓаните да не учествуваат во протестите додека полицијата се обидува да ги блокира продемократските демонстранти кои се обидуваат да го окупираат центарот на градот.

Според него, протестите се нелагеални. Ова е негова прва изјава откако јапонските студенти спроведоа масивни протести на 26 септември на кои повикаа на поголема демократија и побараа средба со него за да разговараат за изборни реформи.

XS
SM
MD
LG