Достапни линкови

logo-print

Стотици учесници на Парадата на гордоста во Белград


Пардата на гордоста во Белград

Пардата на гордоста во Белград

Стотици геј активисти маршираат низ Белград за време на првата Парада на гордоста во српската престолнина по четири години. Медиумите проценија дека на парадата учествуваат од 1000 до 1500 активисти. По заканите од десничарските групи, безбедносните сили ги засилија мерките низ Белград. Распоредени се полицајци, оклопни возила, водени топови и специјални сили. Парадата беше забранета во претходните три години откако националисти нападнаа учесници и се судрија со полицијата на маршот во 2010 година, при што 150 луѓе беа повредени.

XS
SM
MD
LG