Достапни линкови

logo-print

Властите од Хонг Конг со повик да не се учествува на протестите


Продемократските протести во Хонк Конг

Продемократските протести во Хонк Конг

Градоначалникот на Хонг Конг, Леунг Чун јинг ги повика кинеските граѓани да не учествуваат во протестите додека полицијата се обидува да ги блокира продемократските демонстранти кои се обидуваат да го окупираат центарот на градот. Според него, протестите се нелагеални.

Ова е негова прва изјава откако студенти спроведоа масивни протести на 26 септември на кои повикаа на поголема демократија и побараа средба со него за да разговараат за изборни реформи. Леунг вети дека властите набрзо ќе лансираат нова рунда на заклучоци за изборните реформи.

XS
SM
MD
LG