Достапни линкови

logo-print

Референдум за независност на Каталонија


Претседателот на шпанскиот регион Каталонија, Артур Мас

Претседателот на шпанскиот регион Каталонија, Артур Мас

Претседателот на шпанскиот регион Каталонија, Артур Мас потпиша декрет со кој се повикува на рефрендум за независност на 9 ноември. Шпанските власти соопштија дека ќе го блокираат гласањето со жалба до Уставниот суд. Премиерот Мариано Рахој повика на специјалена средба на кабинетот на 29 септември со цел да се формализира правниот предизвик на неговата влада за гласањето во Уставниот суд.


XS
SM
MD
LG