Достапни линкови

logo-print

Ирак повика на поголема соработка против ИД


Ирачкиот претседател Фуад Масум

Ирачкиот претседател Фуад Масум

Ирачкиот претседател Фуад Масум говорејќи пред Генералното Собрание на ОН ја поздрави меѓународната коалиција предводена од САД за поддршка на земјата во борбата против милитантите на Исламската држава. Тој повика и на поголема регионална соработка против екстремистичката група. Според него Исламската држава која контролира големи делови од северен и западен Ирак, надминува држави и континенти.

XS
SM
MD
LG