Достапни линкови

logo-print

Ашраф Гани победник на изборите во Авганистан


Ашраф Гани

Ашраф Гани

Авганистанската независна изборна комисија потврди дека Ашраф Гани освоил повеќе од 55 проценти од гласовите на вториот круг од претседателските избори. На церемонијата во Кабул на Гани му беше предаден сертификатот со кој се потврдува неговата победа.

Гани и неговиот противник Абдула Абдула прогласија победа на изборите со меѓусебни обвинувања за нерегуларности на гласањето. По нивните несогласувања беше спроведена ревизија на гласачките ливчиња.

XS
SM
MD
LG