Достапни линкови

logo-print

Иран незадоволен од преговорите за нуклеарната програма


Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани изрази незадоволство од напредокот во преговорите со светските сили за нуклеарната програма на Техеран. Според него, напредокото во преговорите во изминатите денови е екстремно бавен.

Говорејќи на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк тој потсети дека се приближува крајниот рок за постигнување договор во ноември. Според него, потребно е да се донесат храбри одлуки и предупреди дека нема да има договор доколку меѓународните санкции врз Иран не бидат целосно повлечени.

XS
SM
MD
LG