Достапни линкови

Демпси-Потребни се и копнени сили во Сирија


Американскиот генерал Мартин Демпси

Американскиот генерал Мартин Демпси

Шефот на американскиот Генералштаб, генералот Мартин Демпси изјави дека воздушните напади против милитантите на Исламската држава во Сирија ја нарушиле командата и контролата на групата, како и логистичката способност. Но, според него ќе бидат потребни и копнени сили во Сирија, односно околу 15 илјади војници.

Тој порача дека војниците треба да бидат повлечени од опозициските сили во земјата. Демпси нагласи дека очекува упорна и одржлива кампања против Исламската држава.

XS
SM
MD
LG