Достапни линкови

logo-print

Договорот за глобална трговија со оружје стапува на сила во декември


Договорот со кој се регулира глобалната трговија со оружје, ќе стапи на сила на 24 декември.

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, денеска изјави дека повеќе од 50 земји досега го ратификувале договорот. Генералното собрание на ОН со 193 члена го усвои договор во април минатата година, но потребно е договорот да го потпишат 50 земји за да стапи во сила.

Договорот има за цел да постави стандарди за сите прекугранични трансфери на конвенционално оружје, почнувајќи од мало оружје до тенкови и борбени хеликоптери.

Договорот подразбира и обврзувачки барања за државите дека нема да го користат оружјето за кршење на човековите права, тероризам, прекршување на хуманитарното право или организиран криминал.

XS
SM
MD
LG