Достапни линкови

logo-print

Украина ќе ја лустрира администрацијата на Виктор Јанукович


Спикерот на украинскиот парламент Олександр Турчинов денеска го потпиша нацрт законот за лустрација усвоен од парламентот на 16 септември. Според законот ќе бидат опфатени до еден милион државни службеници, вклучувајќи министри кај кои ќе се испитува склоност кон искоренување на корупција за време на администрацијата на поранешниот про-руски претседател Виктор Јанукович. Службениците кои не можат да ги објаснат своите извори на приходи и имот, нема да можат да работат јавна функција за пет до 10 години.

Се очекува со законот да им се забрани јавна функција на претставници поврзани со про-руските сепаратисти во источниот дел на Украина, други руски структури, вклучувајќи го и разузнавањето.
Откако Турчинов го потшиша нацрт законот, го повика претседателот Петро Порошенко да го направи истото за да може законот да стапи на сила.

XS
SM
MD
LG