Достапни линкови

logo-print

Резолуција на СБ на ОН против милитантите кои се борат во странство


Советот за безбедност на Обединетите Нации, синоќа едногласно усвои резолуција, со која, државите се обврзуваат да го спречат заминувањето на исламистички милитанти во Сирија и во Ирак. Со седницата на Советот претседаваше американскиот претседател Барак Обама, кој оцени дека со оваа историска резолуција, државите кривично ќе ги гонат нивните граѓани кои ќе одат да се борат во милитантни групи, или пак ќе регрутираат борци.

XS
SM
MD
LG