Достапни линкови

logo-print

Турскиот претседател го критикуваше Советот за безбедност на ОН


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини Советот за безбедност на ОН за неуспехот да се справи со некои од најголемите проблеми во светот. Тој укажа на граѓанската војна во Сирија, каде што повеќе од 200.000 лица се убиени, и на војната во Газа ова лето , каде што повеќе од 2.000 луѓе загинаа. Ердоган говореше пред Генералното собрание во Њујорк каде исто така, го критикуваше египетскиот претседател Абдел Фата ел-Сиси кој зборуваше од истиот подиумот непосредно пред него.Тој рече дека демократски избраниот претседател на Египет, Мухамед Морси бил симнат од власт со државен удар, и дека ОН им дале легитимитет на тие кои го спровеле тој државен удар.

XS
SM
MD
LG