Достапни линкови

logo-print

Напад со американско беспилотно возило во Пакистан


Претставник на пакистанските разузнавачки служби соопшти дека во напад извршен со американско беспилотно летало биле убиени најмалку осум милитанти во северозападниот дел на земјата. Овој дел на Пакистан во близина на границата со Авганистан долго време е главно засолниште за исламските милитанти, вклучувајќи припадници на Ал Каеда. Пакистанската војска во јуни годинава покрена офанзива, во која, како што велат властите во Исламабад, биле убиени над илјада милитанти.

XS
SM
MD
LG