Достапни линкови

logo-print

Обама на Генералното собрание на ОН


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе има обраќање на Годинашното заседание на Генералното собрание на Обединетите нации. Тој ќе се осврне врз меѓународната воздушна кампања протв милитантите на Исламската држава во Сирија и Ирак, но и за нашините за решавање на кризата во Украина и на опасноста од еболата. Обама ќе има и прва средба со новиот ирачки премиер Хајдер Ал Абади. Потоа Обама ќе претседава и на невообичаен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации на кој се очекува усвојување резолуција со која од земјите се бара спречување на регутрирање и транспортирање странски борци во редовите на милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG