Достапни линкови

logo-print

Иванов на приемот кај Обама


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов синоќа присуствуваше на приемот во Њујорк што американскиот претседател Барак Обама го организира за шефовите на делегациите на Генералното собрание на Обединетите нации. Притоа, Иванов изјави дека во разговорот со Обама, тој ја потврдил поддршката на САД за реализирање на македонските државни приоритети, пред се за членството во НАТО. „Ја искористив и оваа прилика на приемот за краток разговор со Обама, барајќи од него поддршка и помош, пред се за членството на Република Македонија во НАТО. Неговиот одговор беше дека Америка и во иднина продолжува со поддршката и помошта што ја дава за Македонија и оти можеме да сметаме на нивната помош и за она што е за нас најургентно, членството во НАТО“, изјави претседателот Иванов.

XS
SM
MD
LG