Достапни линкови

logo-print

Турција се приклучува во коалицијата против Исламската држава


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција може да им даде воена или логистичка поддршка на воздушните напади предводени од САД врз милитантите од Исламската држава. Ердоган ја даде изјавата пред новинарите во Њујорк, по првите воздушни напади против милитантите во Сирија. На прашањето како Турција ќе придонесе за операцијата, Ердоган изјави дека тоа ги вклучува сите видови на поддршка, вклучувајќи воена и политичка. Претходно, американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Турција ветила дека ќе учествува во коалицијата против милитантите.

XS
SM
MD
LG