Достапни линкови

logo-print

Русија ќе ги држи медиумите подалеку од странци


Руските законодавци дадоа огромна поддршка за нацрт-законот за ограничување на странска сопственост во руските медиуми до 20 проценти.
Со законот исто така се забранува медиуми да се финансирани или на нивно чело да стојат странски групи или поединци, вклучувајќи ги и Русите со двојно државјанство.
Во државната Дума со 434 гласа за и еден против помине првото читање на законот.
Некои медиумски финансиери го критикуваа законот како последниот обид на Кремљ да се задуши слободата на медиумите.

XS
SM
MD
LG