Достапни линкови

logo-print

Доживотен затвор за зетот на Осама бин Ладен


Судот во Њујорк го осуди на доживотен затвор зетот на Осама бин Ладен, Сулејман Абу Гаит за обвиненија поврзани со тероризам.
Пред да биде осуден тој порачал дека нема да бара милост од никого, освен од бог.

Абу Гаит кој е кувајтски имам стана портпарол на Ал-Каеда по нападите на 11 септември, предупредувајќи тогаш дека нападите со авиони нема да престанат.

За време на сведочењето тој изјави дека неговата улога била строго религиозна.

XS
SM
MD
LG