Достапни линкови

logo-print

Руската флота ќе се поднови со повеќе од 80 нови бродови


Со повеќе од 80 нови бродови ќе се поднови руската флота до 2020, со што нивниот вкупен број ќе изнесува 206, соопшти денеска командантот на руската црноморска флота Александар Витко. Овие коментари тој му ги пренесе на претседателот Владимир Путин на денешната средба во пристанишниот град Новоросијск. Тој исто така рече дека втората база во близина на Новоросијск ќе биде завршена до 2016 година.

Витко вели дека новата база е потребна поради, како што рече, проширувањето на присуството на НАТО во Црното Море.

XS
SM
MD
LG